Czy już wypatrujesz Świętego Mikołaja?

Święty Mikołaj istnieje w naszej tradycji od dawna. Nie zawsze jednak wyglądał tak jak obecnie. Kiedyś była to zupełnie inaczej ubrana postać. Skąd się wzięła tradycja wręczania prezentów i skąd się wziął dzisiejszy Święty Mikołaj.
To właśnie od Świętego Mikołaja rozpoczęła się tradycja wręczania upominków. Jest to postać nie wymyślona lecz prawdziwa. W zasadzie zupełnie nie przypominał dzisiejszego Mikołaja.

Jego Pierwowzór pochodził z Miry i urodził się w roku 270 roku.  Pochodził on z bogatej rodziny. Był długo wyczekiwanym dzieckiem. Od dzieciństwa był wrażliwy na los innych. Pomagał innym bez względu na ich status społeczny. Najbardziej znana jest chyba historia która mówi, że biskup pomógł ubogiemu arystokracie, który chciał wydać córki za mąż, jednak nie miał co im dać w posagu. Wtedy właśnie biskup podrzucił mu przez komun trzy sakiewki ze złotem. Wpadły one prosto do trzewików, które suszyły się przy palenisku. W zasadzie nie ma pewności czy ta historia jest prawdziwa, lecz dobrze świadczy o szczodrości Świętego Mikołaja.  Jego zwyczajem było  również wręczanie drobnych upominków dzieciom. Lubił widzieć radość na ich twarzach.  Biskup Mikołaj zmarł w roku 343 roku. Jego kanonizacja nastąpiła w IX wieku.
Około trzystu lat temu na cześć biskupa Mikołaja narodziła się tradycja wręczania upominków w dniu  6 grudnia. Jest to dzień jego śmierci, a nie urodzin.
Dlaczego wizerunek świętego tak znacząco się zmienił? Przecież przez wiele setek lat wyglądał jak normalny biskup z biskupimi szatami. Jedynie Holendrzy i mieszkańcy krajów skandynawskich trochę inaczej postrzegali Mikołaja. Nazywali go Sinterklaas. Z kolei mieszkańcy Stanów Zjednoczonych  na początki XIX zaczęli tworzyć nieco inny obraz Świętego Mikołaja. Według nich był on krasnalem, który biegał po dachach i wrzucał do kominów prezenty. Taka wersja spodobała się społeczeństwu. Wtedy właśnie pojawiła się nazwa Santa Claus oraz wyobrażenie Mikołaja jako pana w saniach z reniferami.  Brodatego pana w czerwonym kubraczku stworzono na potrzeby kampanii reklamowej napoju gazowanego. Na stałe jego obraz zagościł w naszej kulturze.
Dzieci wierzą, że to właśnie Święty Mikołaj przynosi prezenty. Później z tego wyrastają i sami muszą zajmować się kupowaniem prezentów.
Najbezpieczniejszym podarunkiem dla większości dorosłych są kosze świąteczne. Można je skompletować własnoręcznie, lecz wymaga to poświęcenie sporo czasu. Nie jest to więc sprawa prosta. Warto skorzystać z doświadczenia profesjonalistów. Taką firmą jest z pewnością Nobilia.  Jej oferta znajduje się na stronie  http://www.nobilia.pl/kosze-upominkowe/kosze-swiateczne/. Warto wcześniej pomyśleć o prezentach świątecznych. Na stronie firmy Nobilia można zobaczyć różne rodzaje koszy. Mają inną zawartość jak również opakowanie. Dostępne są zestawy z alkoholami, z kawą, herbatą, bądź z samymi słodyczami. Kosze świąteczne zawierają najlepszej jakości delikatesy, często niedostępne w tradycyjnych sklepach, sprowadzane do kraju na specjalne zamówienie. Gdy już wybierzemy najpiękniejszy kosz to można go oczywiście wcześniej dać Mikołajowi, aby wręczył go razem z innymi prezentami. Z pewnością będzie się wyróżniał na tle innych.

kosz