Chcesz podarować komuś dezodorant? Sprawdź czym się różni od antyperspirantu.

Chcesz podarować komuś dezodorant? Sprawdź czym się różni od antyperspirantu.

Z pozoru są to całkiem podobne produkty. Jednak to tylko pozory. Są to różne produkty, mające inne przeznaczenie. Ich w zasadzie jedyną podobną cechą jest to, że oba mają za zadanie pachnieć. Poza tą jedną wspólna funkcją te produkty znacznie się różnią.

Zadaniem dezodorantu jest maskowanie przykrego dla otoczenia zapachu potu, natomiast to antyperspirant ogranicza jego wydzielanie. Wybór produktu zależy włącznie od własnych upodobań i oczekiwań.

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Tego jak często chcemy używać danego produktu, jak bardzo się pocimy oraz jaki ten pot ma zapach.

Pocenie się powoduje, że czujemy się niekomfortowo. Odbiera nam to pewność siebie, powoduje zle samopoczucie i dyskomfort. Widok mokrych plam pod pachami nie jest miły ani dla osoby która je ma ani dla innych. Należy częściej zmieniać odzież zwłaszcza latem kiedy temperatury są wysokie. Jeszcze większy problem mają osoby dotknięte nadmierną potliwością. U nich problem jest jeszcze większy niż u innych osób. Pocenie wzmaga się jeszcze przez noszenie nieprzewiewnych tkanin, zwłaszcza tych sztucznych.

Warto więc zainwestować w odpowiedni antyperspirant. Zawiera on substancje zapachowe jak również bakteriobójcze. Związki chemiczne przyczyniają się do ograniczenia pocenia, a ściślej mówiąc tak działają alkaliczne sole glinu. To właśnie one aktywują się zwężają pory pod wpływem ciepła oraz wilgoci. Regulują intensywność wydzielania potu. Antyperspirant najczęściej działa dopóki nie zmyje się go ze skóry. Zapewnia więc ochronę nawet przez cały dzień.

Dezodorant działa nieco inaczej. Jego zadaniem jest maskowanie potu. W ich składzie są głównie substancje zapachowe i antybakteryjne. Pot jest bezzapachowy, dopiero po zetknieciu z powierzchnią skóry w kontakcie z bakteriami staje się zapachowy. Dezodorant zawiera substancje których zadaniem jest zmniejszenie ilości bakterii na skórze co ma zapobiegać rozkładowi potu. Ich działanie jednak jest krótkotrwałe i niezbyt intensywne.

Wybór dezodorantu bądź antyperspirantu zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli organizm wydziela duże ilości potu wówczas przyda się antyperspirant. Zbyt intensywna praca gruczołów łojowych powoduje dyskomfort zarówno przez nieprzyjemny zapach jak i mokrych ubrań. Antyperspiranty przyjadą się osobom które intensywnie uprawiają sport bądź pracują ciężko fizycznie. Obecnie dostępne są na rynku również blokery pocenia, których nie trzeba używać codziennie wystarczy raz w tygodniu. W pierwszym tygodniu używania stosuje się go przed 3-4 dni, a następnie już tylko raz w tygodniu dla podtrzymania efektu. Bloker powoduje zatrzymanie pocenia. Nie wszyscy są jednak zwolennikami takiego rozwiązania gdyż pocenie jest w zasadzie zdrowym objawem.

Jeśli wydzielanie potu jest nie bardzo uciążliwe wówczas może wystarczy zwykły dezodorant, który działa w ciągu dnia.

Sami zdecydujmy więc który preparat jest korzystniejszy i który danej osobie bardziej się przyda. Niemniej jednak dawanie takich produktów w prezencie nie jest dobrym pomysłem gdyż może zostać źle odebrane, jak sugestia, ze ta osoba niezbyt przyjemnie pachnie.

individuality-1554992

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *